wpae LOgo

Nasz Patron

profesor 029

Uniwersytet Wrocławski

logo white

Studenckie Koło Naukowe Współczesnego Prawa Państw Niemieckojęzycznych

 

KoÅ‚o WspóÅ‚czesnego Prawa PaÅ„stw NiemieckojÄ™zycznych powstaÅ‚o w marcu 2007r., a bezpoÅ›rednim impulsem do jego utworzenia byÅ‚a wspólna studencka polsko - niemiecka konferencja poÅ‚Ä…czona z warsztatami. Konferencja zorganizowana zostaÅ‚a w październiku 2006r. przez PracowniÄ™ Nauczania Prawa w JÄ™zykach Obcych i uczestniczyli w niej studenci WydziaÅ‚u Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu WrocÅ‚awskiego i WydziaÅ‚u Prawa Uniwersytetu w Ratyzbonie.
GÅ‚ównym celem KoÅ‚a jest rozwijankonferencja studencka 1ie zainteresowaÅ„ studentów i pogÅ‚Ä™bianie ich wiedzy z zakresu wspóÅ‚czesnego prawa paÅ„stw obszaru niemieckojÄ™zycznego, w tym w szczególnoÅ›ci prawa niemieckiego. Ponadto studenci w ramach dziaÅ‚alnoÅ›ci KoÅ‚a majÄ… możliwość doskonalenia znajomoÅ›ci prawniczego jÄ™zyka niemieckiego, przede wszystkim przez udziaÅ‚ w wykÅ‚adach goÅ›ci z Niemiec oraz warsztatach, seminariach i studenckich konferencjach.

Pierwszym zrealizowanym przez KoÅ‚o projektem byÅ‚y polsko – niemieckie Law Workshops na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Ratyzbonie. Studenci uczestniczyli w wykÅ‚adach z niemieckiego prawa administracyjnego, prawa pracy, prawa karnego i prawa podatkowego, a w ramach prowadzonych przez profesorów z Ratyzbony warsztatów rozwiÄ…zywali kazusy. Warsztaty i spotkania z niemieckimi studentami umożliwiÅ‚y czÅ‚onkom KoÅ‚a poznanie niemieckiego systemu studiów prawniczych. Uczestnicy wygÅ‚osili także przygotowane samodzielnie referaty dotyczÄ…ce wybranych zagadnieÅ„ prawa polskiego w jÄ™zyku niemieckim. Na spotkaniu z niemieckimi adwokatami w kancelarii dowiedzieli siÄ™ o obowiÄ…zujÄ…cych w Niemczech zasadach nabywaniu uprawnieÅ„ do wykonywania zawodów prawniczych.

W rkonferencja studencka 2amach dziaÅ‚alnoÅ›ci KoÅ‚a studenci przygotowujÄ… referaty dotyczÄ…ce różnych zagadnieÅ„ z zakresu prawa niemieckiego, zapraszajÄ… także na spotkania prawników zajmujÄ…cych siÄ™ w swojej dziaÅ‚alnoÅ›ci zawodowej prawem niemieckim i organizujÄ… seminaria i konferencje, w których uczestniczÄ… także studenci z Niemiec. Seminaria najczęściej maja charakter prawmoporównawczy.

KoÅ‚o WspóÅ‚czesnego Prawa PaÅ„stw NiemieckojÄ™zycznych zorganizowaÅ‚o m.in. wspólne seminaria ze studentami z WydziaÅ‚u Prawa w Greifswaldzie - Konstytucyjne podstawy prawa parlamentarnego w Polsce i w Niemczech - grudzieÅ„ 2010r. i studentami z WydziaÅ‚u Prawa z Ratyzbony – seminarium w dwóch grupach tematycznych: Zakaz tortur w europejskiej historii prawa oraz Aktualne problemy prawa mediów. Seminarium, na którym uczestnicy z WrocÅ‚awia i Ratyzbony wygÅ‚osili referaty w jÄ™zyku niemieckim odbyÅ‚o siÄ™ w maju 2011r. w symbolicznym dla stosunków polsko - niemieckich miejscu – w siedzibie Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego w Krzyżowej.
Referaty studentów wygÅ‚oszone w Greifswaldzie i w Krzyżowej zostaÅ‚y opublikowane w 2012r. w Studenckim Zeszycie Naukowym KoÅ‚a WspóÅ‚czesnego Prawa PaÅ„stw NiemieckojÄ™zycznych i KoÅ‚a Prawa Konstytucyjnego WPAE UWr.

warsztaty ochrona danychW ostatnich latach KoÅ‚o organizuje regularnie konferencje prawnoporównawcze z zakresu polskiego i niemieckiego prawa konstytucyjnego, na których referaty wygÅ‚aszajÄ… czÅ‚onkowie KoÅ‚a oraz studenci z Niemiec przebywajÄ…cy na WPAE UWr. w ramach wymiany studenckiej ERASMUS. JÄ™zykiem konferencji jest jÄ™zyk niemiecki. Ostatnio taka konferencja odbyÅ‚a siÄ™ w grudniu 2017r.
CzÅ‚onkowie KoÅ‚a uczestniczyli także aktywnie w dwóch konferencjach SzkóÅ‚ Prawa Niemieckiego zorganizowanych na Europejskim Uniwesytecie Viadrina w latach 2011 i 2012. W maju 2017r. studenci uczestniczyli aktywnie w niemiecko – polsko – ukraiÅ„skiej konferencji naukowej oraz seminarium i warsztatach dla studentów i mÅ‚odych naukowców na temat: Elementy demokracji bezpoÅ›redniej w nowoczesnym paÅ„stwie prawa. Konferencja zorganizowana zostaÅ‚a przez Instytut Prawa Wschodniego w Monachium (Institut für Ostrecht/München) we wspóÅ‚pracy z Instytutem Ustawodawstwa Rady Najwyższej Ukrainy.
Studenci – czÅ‚onkowie KoÅ‚a uczestniczÄ… także w organizowanych przez PracowniÄ™ Nauczania Prawa w JÄ™zykach Obcych na WPAE warsztatach prawniczych i spotkaniach z prawnikami z dziaÅ‚ajÄ…cych we WrocÅ‚awiu miÄ™dzynarodowych kancelarii, np. OlesiÅ„ski & Wspólnicy, SDZ LEGAL Schindhelm, Rödl&Partner, gdzie pracujÄ… m.in. absolwenci dziaÅ‚ajÄ…cej na WPAE SzkoÅ‚y Prawa Niemieckiego, którzy w trakcie swoich studiów także aktywnie uczestniczyli w pracach KoÅ‚a Naukowego.
KoÅ‚o Naukowe WspóÅ‚czesnego Prawa PaÅ„stw NiemieckojÄ™zycznych od poczÄ…tku swojej dziaÅ‚alnoÅ›ci goÅ›ciÅ‚o wielu profesorów z uniwersytetów w Niemczech i w Austrii oraz prawników - praktyków z Niemiec. WykÅ‚ady na spotkaniach KoÅ‚a wygÅ‚aszali m.in. Prof. Dr. Gerrit Manssen (Universität Regensburg), Prof. Dr. Robert Uerpmann-Wittzack (Universität Regensburg), Prof. Dr. Stefan Korioth (LMU München), Dr. Jürgen Harbich (Monachium), Prof. Dr. Andreas Janko (JKU Linz), Dr. Tina de Vries (Institut für Ostrecht München), Prof. Dr. Rudolf Streinz (LMU München) Prof. Dr. Thomas Voeltzke (HU Berlin; Vizepräsident am Bundessozialgericht), Dr. Michael Denga (HU Berlin).

13. kwietnia 2018r. KoÅ‚o wspólnie ze SzkoÅ‚Ä… Prawa Niemieckiego i PracowniÄ… Nauczania Prawa w JÄ™zykach

Obcych zorganizowaÅ‚o wykÅ‚ad i warsztaty w jÄ™zyku angielskim dotyczÄ…ce najnowszych zmian w zakresie ochrony danych osobowych What Polish Lawyer should know about the new Europaean and German Data Protection Laws, które przeprowadziÅ‚ Dr. Michael Denga z WydziaÅ‚u Prawa Uniwersytetu Humboldtów w Berlinie. 9 maja 2018 Rafael Churawski - prawnik z Berlina i wykÅ‚adowca SzkoÅ‚y Prawa Niemieckiego wygÅ‚osiÅ‚ dla KoÅ‚a wykÅ‚ad Różnice kulturowe Polska - Niemcy. Co warto wiedzieć rozpoczynajÄ…c dziaÅ‚alność gospodarczÄ… lub podejmujÄ…c pracÄ™ prawnika w Polsce i w Niemczech.

Aktualnie KoÅ‚o planuje wspólnÄ… konferencjÄ™ ze studentami SzkoÅ‚y Prawa Polskiego na Wydziale Prawa Uniwersytetu Humboldtów w Berlinie poÅ‚Ä…czonÄ… z wyjazdem studyjnym do Berlina.

Opiekunem KoÅ‚a od poczÄ…tku jego dziaÅ‚alnoÅ›ci jest dr Agnieszka Malicka. Aktualnie funkcje ZarzÄ…du sprawujÄ… : Marta Antosik – prezes, Zuzanna Chmielarska – wiceprezes, Ada CiszyÅ„ska – skarbnik, Karina Sowa – sekretarz. W pracach KoÅ‚a jako czÅ‚onkowie wspierajÄ…cy uczestniczÄ… także doktoranci.