RSS

WINCENTY STYÅš (1903–1960)

CzÅ‚owiek renesansu, który przesiedliÅ‚ „samych swoich”

Wincenty StyÅ›, wybitny badacz problemów spoÅ‚eczno-ekonomicznych rolnictwa i wsi i niezwykle popularny na Dolnym ÅšlÄ…sku nauczyciel akademicki, urodziÅ‚ siÄ™ w 1903 r. w ubogiej rodzinie, w której tradycjÄ… byÅ‚o uczenie siÄ™. PochodziÅ‚ z tej części warstwy chÅ‚opskiej, w której pod wpÅ‚ywem akcji spoÅ‚eczno-oÅ›wiatowych rozwinęły siÄ™ aspiracje i dążenia do ksztaÅ‚cenia dzieci, do zapewnienia im korzystniejszych warunków życiowych w porównaniu z tymi, które byÅ‚y udziaÅ‚em ich rodziców. SzkoÅ‚a również ugruntowaÅ‚a jego ambicje w dążeniu do obranych celów, ksztaÅ‚tujÄ…c postawÄ™ życiowÄ…, co sprawiÅ‚o, iż mimo trudnych warunków materialnych ukoÅ„czyÅ‚ studia wyższe na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie, zostajÄ…c nastÄ™pnie jego pracownikiem naukowym.

DziaÅ‚alność naukowo-badawcza Stysia zamyka siÄ™ w blisko 30-letnim okresie, liczÄ…c od ukazania siÄ™ pierwszej jego publikacji w 1931 r. do ostatnich chwil życia w 1960 r. Jest autorem 68 prac naukowych, referatów, recenzji i wypowiedzi w dyskusjach.

Do WrocÅ‚awia przybyÅ‚ zaraz po wojnie, odpowiadajÄ…c na wezwanie organizatorów Uniwersytetu WrocÅ‚awskiego, na którym zostaÅ‚ powoÅ‚any na stanowisko profesora nadzwyczajnego i kierownika Katedry Ekonomii na Wydziale Prawa. BÄ™dÄ…c jednym z aktywniejszych animatorów życia naukowego, zasÅ‚ynÄ…Å‚ jako wspóÅ‚twórca zrÄ™bów wyższego szkolnictwa ekonomicznego, wspóÅ‚zaÅ‚ożyciel w 1948 r. Wyższej SzkoÅ‚y Handlowej, prywatnej szkoÅ‚y wyższej, którÄ… nastÄ™pnie upaÅ„stwowiono jako WyższÄ… SzkoÅ‚Ä™ EkonomicznÄ…. ByÅ‚ profesorem tej uczelni i kierowaÅ‚ KatedrÄ… Ekonomii. WykÅ‚adaÅ‚ też w Wyższej Szkole Rolniczej i na Politechnice WrocÅ‚awskiej. NależaÅ‚ do tej generacji intelektualistów, która akceptujÄ…c zmiany ustrojowe, wÅ‚Ä…czyÅ‚a siÄ™ do pracy dla Polski i podejmowaÅ‚a dziaÅ‚ania na rzecz poszerzania wolnoÅ›ci w nauce.

Uczestniczył w pracach dotyczących zagospodarowania ziem zachodnich i opracował autorski program organizacji ustroju rolnego na tych terenach.

PoglÄ…dy na rolÄ™ paÅ„stwa w gospodarce stanowiÅ‚y trzon jego koncepcji politycznych oraz istotnÄ… część doktryny spoÅ‚eczno-ekonomicznej. OpowiadajÄ…c siÄ™ za wolnoÅ›ciÄ… w życiu gospodarczym, realizacjÄ™ tego postulatu powierzyÅ‚ paÅ„stwu. TwierdziÅ‚, że jednostki czÄ™sto nadużywajÄ… sfery swej wolnoÅ›ci i dziaÅ‚ajÄ… ze szkodÄ… dla innych, co prowadzi do powstania różnic majÄ…tkowych w spoÅ‚eczeÅ„stwie. Zadaniem paÅ„stwa jest naprawa ustroju spoÅ‚ecznego poprzez zapewnienie wszystkim równego dostÄ™pu do wÅ‚asnoÅ›ci i wyeliminowanie dysproporcji w podziale dochodu spoÅ‚ecznego.

Ten niezwykle aktywny okres pracy Stysia trwaÅ‚ do 1949 r., gdy podobnie jak inni wybitni przedstawiciele Å›wiata nauki zostaÅ‚ odsuniÄ™ty od pracy naukowej w dziedzinie ekonomii. Jego krytyczne wypowiedzi o kolektywizacji wsi skutkowaÅ‚y seriÄ… dyskryminacyjnych posunięć. I tak pierwszym nastÄ™pstwem jego stosunku do marksizmu i wykazanej niepokornoÅ›ci wobec urzÄ™dowych ideologów byÅ‚o zaliczenie go do uczonych o reakcyjnych poglÄ…dach, a to spowodowaÅ‚o najpierw wahania w sprawie nadania mu tytuÅ‚u profesora nadzwyczajnego, a później zwlekanie aż do roku 1948 z wrÄ™czeniem mu aktu mianowania na profesora ekonomii. Kolejne reperkusje wywoÅ‚aÅ‚o pod koniec lat 40. rozpoczÄ™cie marksistowskiego przewrotu w nauce i odrzuceniu caÅ‚ej spuÅ›cizny naukowej powstaÅ‚ej w przeszÅ‚oÅ›ci jako burżuazyjnej i reakcyjnej. Wówczas to StyÅ›, daleki od domniemanych reakcyjnych poglÄ…dów, natomiast o krytycznym umyÅ›le, zostaÅ‚ poddany szykanom, które doprowadziÅ‚y do zupeÅ‚nego wycofania siÄ™ z dziaÅ‚alnoÅ›ci spoÅ‚ecznej. KolejnÄ… szykanÄ… byÅ‚o przeniesienie go z WydziaÅ‚u Prawa na WydziaÅ‚ Filozoficzno-Historyczny do katedry historii.

Na katedry ekonomii powróciÅ‚ w wyniku zmiany sytuacji politycznej w kraju po 1956 r. Rada WydziaÅ‚u Prawa Uniwersytetu wystÄ…piÅ‚a z wnioskiem o „reaktywowanie na katedrze ekonomii politycznej prof. nadzwyczajnego dr. Wincentego Stysia niesÅ‚usznie skrzywdzonego i odsuniÄ™tego od pracy naukowej na Wydziale Prawa”. Uczony tak ustosunkowaÅ‚ siÄ™ do tej kwestii: „Gdy dziÅ› zjawia siÄ™ propozycja, bym wracaÅ‚ do ekonomii, zastanawiam siÄ™, czy warto porzucić spokojny kÄ…t, do którego już siÄ™ zdążyÅ‚em przyzwyczaić, by znów znaleźć siÄ™ na polu bitwy. Mój osobisty interes nie przemawia za tym. JeÅ›li jednak wymaga tego interes Uniwersytetu, jestem gotów zastosować siÄ™ do uchwaÅ‚ Rady WydziaÅ‚u i Senatu i powrócić na KatedrÄ™ Ekonomii”. Niemal równoczeÅ›nie zostaÅ‚ powoÅ‚any na stanowisko kierownika Katedry Ekonomii w Wyższej Szkole Ekonomicznej. WiosnÄ… 1957 r. Senat tej uczelni w pierwszych wyborach akademickich powierzyÅ‚ mu stanowisko rektora.

Wincenty StyÅ› zapisaÅ‚ siÄ™ w pamiÄ™ci swych wychowanków i wspóÅ‚pracowników jako niezwykle skromny, a jednoczeÅ›nie wielkiej klasy uczony i wspaniaÅ‚y wykÅ‚adowca, gromadzÄ…cy na swych zajÄ™ciach zawsze peÅ‚ne audytorium. IstotnÄ… cechÄ… osobowoÅ›ci Stysia byÅ‚a bezkompromisowość w gÅ‚oszeniu raz przyjÄ™tych poglÄ…dów, które zmieniaÅ‚ jedynie pod wpÅ‚ywem argumentów, nigdy zaÅ› pod naciskiem siÅ‚y. ByÅ‚ zapalonym turystÄ… – w soboty rano udawaÅ‚ siÄ™ na swoje cotygodniowe wÄ™drówki z plecakiem po górach.

W wywiadzie prasowym z 1957 r. tak wyÅ‚ożyÅ‚ swe credo twórcze: „Wybieram zazwyczaj nieprzetarte Å›cieżki, tematy, do których literatura jest niewielka albo żadna. LubiÄ™ chodzić wÅ‚asnymi drogami. To zaÅ› zmusza do usilnych i żmudnych poszukiwaÅ„ źródÅ‚owych, archiwalnych itp.”

Z dystansu ukoÅ„czonych 50 lat życia wspomnienia rozpoczÄ…Å‚ od stwierdzenia: „Osiem razy zmieniaÅ‚a siÄ™ nad mojÄ… gÅ‚owÄ… wÅ‚adza paÅ„stwowa, a za każdym razem dziaÅ‚o siÄ™ to przy akompaniamencie huku armat. Każdy bez wyjÄ…tku zwyciÄ™zca dowodziÅ‚, że jest mym oswobodzicielem, a nieodmiennie, nazajutrz po wyzwoleniu moja stopa życiowa zaczynaÅ‚a siÄ™ obniżać. Gdy zaÅ› po osiÄ…gniÄ™ciu dna zaczynaÅ‚a siÄ™ znów podnosić, nastÄ™powaÅ‚a najczęściej nowa zmiana suwerennoÅ›ci i zaczynaÅ‚ siÄ™ nowy cykl mych niepowodzeÅ„”.

Dopiero po październiku 1956 r. dyskryminacja jego osÅ‚abÅ‚a, co wyzwoliÅ‚o u Stysia dużą aktywność spoÅ‚ecznÄ…, dydaktycznÄ… i naukowÄ…. WróciÅ‚ na stanowiska kierownicze w katedrach ekonomii na Uniwersytecie i WSE (zostaÅ‚ jej pierwszym wybieralnym rektorem).

ZmarÅ‚ 21 kwietnia 1960 r., majÄ…c zaledwie 57 lat. PozostaÅ‚ na zawsze w pamiÄ™ci tych, którym dane byÅ‚o zetknąć siÄ™ z nim osobiÅ›cie i z jego dorobkiem. 

Na podstawie J. JasiÅ„ski, Rozwój myÅ›li agrarystycznej w publikacjach Wincentego Stysia (1903–1960), WrocÅ‚aw 2007

i E. Kowalczyk, Poglądy ekonomiczne i polityczne Wincentego Stysia, Wrocław 2013, oprac. E.M.

 

zdjęcia: Krzysztof Mruszczak

Tablice -...
Zdjęcia z...
 
 
Powered by Phoca Gallery