RSS

phoca thumb l tablice prof. chodorowski prof. samecki 1

Doc. dr hab. Jerzy Chodorowski (1920–2011)

23 września 2011 r. zmarł we Wrocławiu doc. dr hab. Jerzy Chodorowski, wieloletni pracownik Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii.

Jerzy Chodorowski urodziÅ‚ siÄ™ 10 wrzeÅ›nia 1920 r. w Krakowie w rodzinie inteligenckiej. Do szkoÅ‚y podstawowej i gimnazjum im. Piotra Skargi uczÄ™szczaÅ‚ w Rohatynie (woj. stanisÅ‚awowskie) i tam zÅ‚ożyÅ‚ egzamin maturalny w 1938 r. NastÄ™pnie wraz z rodzicami przeniósÅ‚ siÄ™ do Lwowa, gdzie rozpoczÄ…Å‚ studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jana Kazimierza. Na pierwsze wakacje przed studiami, jak sam opowiadaÅ‚, pojechaÅ‚ z książkÄ… Romana Dmowskiego „Polityka Polska. Odbudowanie PaÅ„stwa Polskiego” i lektura ta staÅ‚a siÄ™ drogowskazem Jego Patriotyzmu i późniejszych poglÄ…dów politycznych. Studia ukoÅ„czyÅ‚ na tajnych kompletach w 1944 r. i każdy z czterech egzaminów koÅ„cowych zdaÅ‚ na ocenÄ™ bardzo dobrÄ…. We wrzeÅ›niu 1939 r. byÅ‚ Å›wiadkiem wkroczenia wojsk sowieckich do Lwowa i wiwatów części jego mieszkaÅ„ców na cześć Armii Czerwonej, jak sam pisaÅ‚, obrazu tego nie zapominaÅ‚ do koÅ„ca życia.

Jerzy Chodorowski byÅ‚ pracownikiem naukowo-technicznym w Instytucie R. Weigla we Lwowie w latach 1942–1944. ZakÅ‚ad Weigla byÅ‚ w tym czasie doskonaÅ‚ym miejscem „przechowania” mÅ‚odej polskiej inteligencji. W czasie okupacji dziaÅ‚aÅ‚ również w ruchu oporu w wydziale propagandy AK okrÄ™gu lwowskiego. NastÄ™pnie pracowaÅ‚ w Instytucie Epidemiologii i Mikrobiologii we Lwowie jako starszy laborant oddziaÅ‚u tyfusu plamistego. Jego przeÅ‚ożony dr H. Mosing w opinii podsumowujÄ…cej 17-letni okres pracy Jerzego Chodorowskiego pisaÅ‚ o nim m.in. iż: „okazaÅ‚ siÄ™ czÅ‚owiekiem krysztaÅ‚owego charakteru, nadzwyczaj pilnym i obowiÄ…zkowym, wielce sumiennym w pracy, zaÅ› dziÄ™ki taktowi i wyjÄ…tkowym zaletom umysÅ‚u zyskaÅ‚ sobie powszechnÄ… sympatiÄ™”. W styczniu 1960 r. wróciÅ‚ ze Lwowa do Polski jako jeden z ostatnich repatriantów, najpierw do Skarżyska-Kamiennej, nastÄ™pnie do WrocÅ‚awia, a caÅ‚y jego repatriowany majÄ…tek mieÅ›ciÅ‚ siÄ™ w jednej walizce. Po latach twierdziÅ‚, iż jego przyjazd do WrocÅ‚awia byÅ‚ bÅ‚Ä™dem, bo Jego rzeczywiste miejsce byÅ‚o w Galicji Wschodniej, konkretnie we Lwowie, którego polskoÅ›ci powinien chronić przez nieprzerwane pozostanie tam.

Po przyjeździe do WrocÅ‚awia zostaÅ‚ zatrudniony na stanowisku bibliotekarza w Katedrze Ekonomii Politycznej, a nastÄ™pnie w Bibliotece WydziaÅ‚u Prawa i Administracji. W 1963 r. przez trzy miesiÄ…ce peÅ‚niÅ‚ funkcjÄ™ dyrektora Biblioteki i byÅ‚a to Jego jedyna funkcja kierownicza w caÅ‚ej życiowej karierze. W 1965 r. w drodze konkursu zostaÅ‚ przyjÄ™ty do Katedry Historii PaÅ„stwa i Prawa, najpierw na stanowisko asystenta, później adiunkta. W swojej bardzo pochlebnej recenzji prof. Józef Popkiewicz wskazywaÅ‚ na wyjÄ…tkowe rozumienie reguÅ‚ teorii ekonomii, biegÅ‚Ä… znajomość czterech jÄ™zyków obcych i zapraszaÅ‚ go do wspóÅ‚pracy z KatedrÄ… Ekonomii, gdyby Katedra Historii nie mogÅ‚a go przyjąć. W zwiÄ…zku z napisaniem pracy habilitacyjnej w zakresie ekonomii na temat „Niemieckiej doktryny gospodarki wielkiego obszaru Grossraumwirtschaft 1980–1945” zostaÅ‚ przeniesiony do Instytutu Ekonomii Politycznej w 1973 r., gdzie pracowaÅ‚ w ZakÅ‚adzie Kapitalizmu. Z jego pracÄ… w Instytucie Ekonomii wiÄ…zano bardzo duże nadzieje na ksztaÅ‚cenie mÅ‚odej kadry i rozwój pracy naukowej, co w peÅ‚ni siÄ™ potwierdziÅ‚o. Na stanowisku docenta pracowaÅ‚ tam w latach 1975–1990 i na ten okres przypada najwiÄ™kszy i najbardziej wartoÅ›ciowy dorobek naukowy. W tym okresie opublikowaÅ‚ takÄ… wartoÅ›ciowÄ… książkÄ™, jak: „A. Smith. Å»ycie i twórczość”, w której po szczegóÅ‚owych badaniach wiarygodnie stwierdziÅ‚, iż Smitha nie można uznać za twórcÄ™ nauki ekonomii, jego zaÅ› dzieÅ‚o „Bogactwo narodów” staÅ‚o siÄ™ ważnÄ… inspiracjÄ… do dalszego rozwoju tej dyscypliny. W opublikowanej książce w Instytucie Zachodnim w Poznaniu w 1990 r. „Osoba ludzka w doktrynie i praktyce europejskich wspólnot gospodarczych” pisaÅ‚: „JednÄ… z gÅ‚ównych cech przebogatej literatury na temat integracji gospodarczej jest jej koncentracja wokóÅ‚ Å›wiata dóbr gospodarczych – towarów i kapitaÅ‚ów. Zafascynowanie Å›wiatem rzeczy jest tak wielkie, że czÄ™sto z pola obserwacji ginie bezpoÅ›rednia przyczyna obywajÄ…cych siÄ™ w nim zmian, mianowicie czÅ‚owiek”.

Pracy naukowej nie zakoÅ„czyÅ‚ po przejÅ›ciu na emeryturÄ™, kiedy to przynajmniej raz w tygodniu przychodziÅ‚ do czytelni naukowej. OpublikowaÅ‚ wówczas pięć książek: „Czy zmierzch paÅ„stwa narodowego?”, PoznaÅ„ 1996; „PrzynÄ™ty i puÅ‚apki w europejskich traktatach integracyjnych. Teksty i komentarze”, Rzeszów 2001, „Kto kogo prowadzi: szkice o zjednoczeniu Europy i globalizmie”, PoznaÅ„ 2004; „Rodowód ideowy Unii Europejskiej”, Krzeszowice 2005; „WiesÅ‚aw Samecki 1927–2007. Zarys poglÄ…dów ekonomicznych”, Krzeszowice 2011. Nad nowÄ… książkÄ… pracowaÅ‚ do ostatnich chwil, kiedy to w przeddzieÅ„ Å›mierci korzystaÅ‚ ze zbiorów Biblioteki WydziaÅ‚u Prawa, Administracji i Ekonomii.

Jerzy Chodorowski byÅ‚ erudytÄ…: teoretykiem ekonomii, doskonaÅ‚ym znawcÄ… doktryn ekonomicznych, integracji europejskiej, miÄ™dzynarodowych stosunków gospodarczych, byÅ‚ historykiem – znawcÄ… historii polskiej, zwÅ‚aszcza okresu miÄ™dzywojennego, byÅ‚ prawnikiem – znawcÄ… ustroju Polski.

UjmujÄ…cy byÅ‚ to czÅ‚owiek, podobnie jak A. Smith, o którym pisaÅ‚, przeszedÅ‚ przez życie cicho miÄ™dzy datami i miejscami, które w nim coÅ› znaczyÅ‚y. Nie należaÅ‚ nigdy do żadnej partii politycznej, nigdy nie byÅ‚ wyznawcÄ… ideologii marksistowskiej, nie zabiegaÅ‚ nigdy o stanowiska i zaszczyty. ByÅ‚ czÅ‚owiekiem żelaznych zasad, wielkiej dobroci i szlachetnoÅ›ci. ByÅ‚ wybitnym uczonym, humanistÄ…, który swojÄ… pracÄ™ i życie traktowaÅ‚ jako wypeÅ‚nienie misji. Do jego Å›mierci można zastosować sentencjÄ™ hiszpaÅ„skÄ…, która gÅ‚osi, iż „umarli otwierajÄ… oczy żyjÄ…cym”. U ludzi, którzy go znali, pozostanie o nim wspomnienie jako o czÅ‚owieku o niespotykanej wiedzy i kulturze, takcie, delikatnoÅ›ci, dziÄ™ki czemu cieszyÅ‚ siÄ™ powszechnÄ… sympatiÄ… wÅ›ród wspóÅ‚pracowników i studentów. PozostawiÅ‚ w nas wiarÄ™ w czystość nauki i gÅ‚Ä™boki sens dochodzenia do prawdy poprzez prowadzenie badaÅ„ naukowych.

Jarosław Kundera

PrzeglÄ…d Uniwersytecki 2011 Nr 10, s. 48

Doc. dr Wiesław Adam Tadeusz Samecki

UrodziÅ‚ siÄ™ 23 grudnia 1927 r. w StanisÅ‚awowie. NaukÄ™ w szkole podstawowej rozpoczÄ…Å‚ w 1935 r. w Chorzowie, kontynuowaÅ‚ w GrudziÄ…dzu (1936-1938), a potem we Lwowie, gdzie w 1939 r. otrzymaÅ‚ Å›wiadectwo ukoÅ„czenia klasy piÄ…tej. W mÅ‚odoÅ›ci czÄ™sto przebywaÅ‚ w domu swoich dziadków w Delatynie na Pokuciu. W nocy z 12 na 13 kwietnia 1940 r., majÄ…c 13 lat, zostaÅ‚ przymusowo wywieziony wraz z rodzinÄ… do wsi Batmanowka, koÅ‚choz Wostok koÅ‚o Pieszkowld w Kazachstanie. Ze ZwiÄ…zku Radzieckiego wydostaÅ‚ siÄ™ wraz z ArmiÄ…. Andersa przez Aszchabad, Teheran, Irak do Palestyny, gdzie w roku szkolnym 1943-1944 rozpoczÄ…Å‚ naukÄ™ w Junackiej Szkole Kadetów "Barbara" w Rehowot, Tel-Awiw, którÄ… ukoÅ„czyÅ‚ w 1946 r. NastÄ™pnie w 1947 r. wyjechaÅ‚ do Wielkiej Brytanii, gdzie w 1948 r. uzyskaÅ‚ Å›wiadectwo maturalne w Junackiej Szkole Kadetów (należącej do Dywizji generaÅ‚a Maczka) w Bodney w Szkocji. WróciÅ‚ do Polski w 1948 r. i przez GdyniÄ™ i Bytom trafiÅ‚ do WrocÅ‚awia. W roku 1951 nostryfikowaÅ‚ maturÄ™. W 1952 r. pracowaÅ‚ na stanowisku ksiÄ™gowego w Domu Książki we WrocÅ‚awiu, a w latach 1953-1954 na mocy nakazu pracy - jako planista w Bielawskich ZakÅ‚adach PrzemysÅ‚u BaweÅ‚nianego.

W okresie 1954-1958 studiowaÅ‚ w Wyższej Szkole Ekonomicznej we WrocÅ‚awiu na Wydziale Ekonomiki PrzedsiÄ™biorstwa. Od l października 1954 r. do 30 wrzeÅ›nia 1993 r., kiedy to przeszedÅ‚ na emeryturÄ™, pracowaÅ‚ na Wydziale Prawa Uniwersytetu WrocÅ‚awskiego. PoczÄ…tkowo byÅ‚ zatrudniony jako pracownik techniczny (bibliotekarz) w Katedrze Ekonomii Politycznej, a od 1960 r. jako pracownik naukowy. PrzeszedÅ‚ wszystkie szczeble kariery zawodowej (asystenta, starszego asystenta, adiunkta, docenta). W roku 1965 uzyskaÅ‚ stopieÅ„ doktora nauk ekonomicznych napodstawie rozprawy Ryzyko i niepewność w dziaÅ‚alnoÅ›ci przedsiÄ™biorstwa przemysÅ‚owego, którÄ…. opublikowaÅ‚o PWE w 1967 r. Przez wiele lat kierowaÅ‚ ZakÅ‚adem Ekonomii Politycznej Kapitalizmu, w 1990 r. przeksztaÅ‚conym w ZakÅ‚ad Ogólnej Teorii Ekonomii. W okresie 1975-1987 peÅ‚niÅ‚ funkcjÄ™ zastÄ™pcy dyrektora Instytutu Ekonomii Politycznej.

Doc. dr WiesÅ‚aw Samecki jest autorem wielu prac z zakresu teorii ekonomii i historii gospodarczej, które majÄ…. trwaÅ‚Ä…. pozycjÄ™ w polskiej wspóÅ‚czesnej literaturze ekonomicznej. Szczególnie cenna jest pozycja Gospodarowanie za pomocÄ… planowania, w której wykazaÅ‚ nieracjonalność gospodarki planowej, oraz monografia Centralny OkrÄ™g PrzemysÅ‚owy 1936-1939, analizujÄ….ca finansowanie planu inwestycyjnego w Polsce realizowanego w warunkach niskiego poziomu oszczÄ™dnoÅ›ci krajowych i równowagi budżetowej. Po przejÅ›ciu na emeryturÄ™ w 1993 r. pracowaÅ‚ dalej naukowo, wydajÄ…c w 2005 r. podrÄ™cznik dla studentów: Wprowadzenie do ekonomiki. ZmarÅ‚ 6 sierpnia 2007 r. we WrocÅ‚awiu.

Doc. dr WiesÅ‚aw Samecki byÅ‚ wyróżniajÄ…cym siÄ™ pracownikiem dydaktycznym i naukowym. ByÅ‚ wzorem szlachetnoÅ›ci i rzetelnoÅ›ci, wychowawcÄ…. wielu pokoleÅ„ mÅ‚odzieży. W nieÅ‚atwych czasach socjalizmu broniÅ‚ niezmiennie zasad gospodarki rynkowej. ByÅ‚ wielbicielem II Rzeczypospolitej i jej dokonaÅ„. CechowaÅ‚a go solidna praca, przepiÄ™kny jÄ™zyk publikacji, niezachwiana wiara w racjonalność reguÅ‚ rynkowych.

Informacje biograficzne Akta Archiwum Uniwersytetu Wrocławskiego, sygn. AU 223/1643.

Jarosław Kundera

Obecnie tablice z wystawy można oglądać w czytelni komputrerowej (s. 3.01) w bud. D.

zdjęcia: Krzysztof Mruszczak

Prof. Cho...
Zdjęcia z...
Prof. Sam...
 
 
Powered by Phoca Gallery