RSS

Biblioteka prawnicza jako warsztat pracy prawnika – badacza – naukowca

         XIV Ogólnopolska Konferencja Polskich Bibliotek Prawniczych pod tytuÅ‚em Biblioteka prawnicza jako warsztat pracy prawnika – badacza – naukowca miaÅ‚a miejsce w Warszawie w dniach 22-23 wrzeÅ›nia 2016 r. Uczestnicy spotkali siÄ™ w siedzibie Instytutu Nauk Prawnych PAN w PaÅ‚acu Staszica. Zebranych przywitali organizatorzy: Marzanna Ciastek Kierownik Biblioteki WydziaÅ‚u Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, Aleksandra DeptuÅ‚a Kierownik Biblioteki Uniwersytetu KardynaÅ‚a Stefana WyszyÅ„skiego i Beata WszoÅ‚ek Kierownik Biblioteki INP PAN i Barbara SzczepaÅ„ska z Hogan Lovells.

Podczas otwarcia zwrócono uwagÄ™ na istotnÄ… rolÄ™ spotkaÅ„, które staÅ‚y siÄ™ nie tylko forum wymiany doÅ›wiadczeÅ„ ale także miejscem zacieÅ›niania wspóÅ‚pracy pomiÄ™dzy instytucjami. W tegorocznej edycji wÅ›ród zaproszonych goÅ›ci znalazÅ‚y siÄ™ również biblioteki SÄ…du Najwyższego, TrybunaÅ‚u Konstytucyjnego, kancelaryjne i szkóÅ‚ niepublicznych.

Profesor UKSW dr hab Katarzyna Materska w wystÄ…pieniu Bazy prawnicze w indywidualnej przestrzeni informacyjnej prawnika-badacza  skupiÅ‚a siÄ™ na zagadnieniu indywidualnej przestrzeni informacyjnej IPI – sferze dużej aktywnoÅ›ci intelektualnej nadawcy i odbiorcy, która jest nie tylko stanem wiedzy  (okreÅ›lone zasoby) ale także emocjami, motywami, decyzjami użytkownika. GÅ‚ówne elementy IPI to: zespóÅ‚ umiejÄ™tnoÅ›ci i doÅ›wiadczeÅ„ informacyjnych konkretnych użytkowników, zespóÅ‚ Å›wiadomoÅ›ci informacyjnej badacza, przekonaÅ„ i sposobów postrzegania aktywnoÅ›ci informacyjnej. Prelegentka zwróciÅ‚a uwagÄ™ na fakt, iż omawiany model jest Å›rodowiskiem wymiany bezpiecznych i sprawdzonych informacji, z zachowaniem zasad etyki.

W wystÄ…pieniu podniesiono kwestiÄ™ interdyscyplinarnoÅ›ci nauki, jak również możliwość wykorzystania IPI przez bibliotekarzy w celu kreowania, oceny narzÄ™dzi i źródeÅ‚, ich kompletnoÅ›ci i poziomu. Zwrócono uwagÄ™ na konieczność dbania o wizerunek placówki, który rzutuje na ocenÄ™ zbiorów.

NastÄ™pnie Dyrektor Segmentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego Wydawnictwa WolterKluwer, omówiÅ‚a co Wydawnictwo ma do zaoferowania uczelni wyższej, zwracajÄ…c szczególnÄ… uwagÄ™ na miejsce i rolÄ™ w tym procesie biblioteki. Klaudiusz Kaleta przybliżyÅ‚ ofertÄ™ Czytelni czasopism on-line, prezentujÄ…cej jej zawartość jako 40 850 publikacji w formacje pdf, 48.000 not bibliograficznych i 42 tytuÅ‚y czasopism.

Dr hab. prof. UW Adam Redzik zaprezentowaÅ‚ wystÄ…pienie poÅ›wiÄ™cone czasopismom prawniczym w okresie miÄ™dzywojennym. ZwróciÅ‚ uwagÄ™ na ich doniosÅ‚Ä… rolÄ™ zarówno w przeszÅ‚oÅ›ci jak i dzisiaj. W okresie drugiej Rzeczpospolitej braÅ‚y one udziaÅ‚  w procesie kodyfikacji, wygÅ‚osiÅ‚ poglÄ…d iż i dzisiaj badacze powinni siÄ™ do nich również odnosić aby nie wywarzać już otwartych drzwi. W momencie odzyskania niepodlegÅ‚oÅ›ci istniaÅ‚o w Polsce 3 czasopisma z trzech różnych oÅ›rodków: PrzeglÄ…d Prawa i Administracji (Lwów), Czasopismo Prawne i Ekonomiczne  (Kraków) i Gazeta SÄ…dowa Warszawska (Warszawa). Prelegent w swoim wystÄ…pieniu omówiÅ‚ wiele innych czasopism prawniczych, encyklopedii, wydawnictw periodycznych, przeglÄ…dów piÅ›miennictwa i przeglÄ…dów orzecznictwa, zwracajÄ…c uwagÄ™ na ich ogromny wkÅ‚ad w proces legislacyjny i praktyczne wykorzystanie.

Dr Zbigniew Tucholski w wystÄ…pieniu Znaczenie aktów normatywnych w metodologii badaÅ„ historycznych mówiÅ‚ o brakach źródeÅ‚ resortowych w archiwach kolejnictwa i wojskowoÅ›ci które zostaÅ‚y spowodowane w 1915 r. ewakuacjÄ… zasobów administracji i sÄ…downictwa  Królestwa Polskiego do Rosji.  W zwiÄ…zku z tym – wspóÅ‚czeÅ›nie - akty normatywne peÅ‚niÄ… rolÄ™ źródeÅ‚ zastÄ™pczych. Zdarzenia sprzed 80-lat na skutek braków, zniszczeÅ„ i rozproszenia źródeÅ‚ sÄ… trudne do udokumentowania i zweryfikowania (brak dokumentów, jedyne to np., przetarg ogÅ‚oszony w Dzienniku UrzÄ™dowym). Dokumentacja patentowa pozwala na analizÄ™ wkÅ‚adu nauki polskiej  w naukÄ™ Å›wiatowÄ…, przykÅ‚adem czego sÄ… zbiory patentów w USA wskazujÄ…ce, co znaleźli i wymyÅ›lili tam Polacy.

Barbara SzczepaÅ„ska w wystÄ…pieniu Dlaczego wciąż jeszcze jesteÅ›my potrzebni. Weryfikacja informacji prawniczej – studia przypadku zwróciÅ‚a uwagÄ™ na fakt, iż kazusu prawnego nie można rozwiÄ…zać we wÅ‚aÅ›ciwy sposób poprzez wpisanie kilku haseÅ‚ do wyszukiwarki internetowej. Prelegentka zwróciÅ‚a uwagÄ™ na fakt iż produkty oferowane na rynku majÄ… za nas rozwiÄ…zać zadania - a tym samym zwalniać nas z myÅ›lenia – należy pamiÄ™tać jednak, że z wszelkich zasobów powinniÅ›my korzystać w sposób krytyczny zwracajÄ…c caÅ‚y czas uwagÄ™ na jakość oferowanych komunikatów. Prelegentka podkreÅ›liÅ‚a, że opracowanie konkretnych zagadnieÅ„ jest czÄ™stokroć arbitralnym ujÄ™ciem redaktora, który pracuje pod presjÄ… czasu i emocji a poszukiwaÅ„ nie można zakoÅ„czyć na otwarciu narzÄ™dzia, czy konkretnego aktu prawnego – należy je zweryfikować i dokonać krytycznej analizy.

Pani Alina Beller z Publishers’  Representative Central/Estern Europe zaprezentowaÅ‚a nowoÅ›ci wydawnicze i dostÄ™pne bazy danych wydawnictwa Hart Publishing.

Na temat funkcjonowania konsorcjów – w tym i bibliotecznych - w ramach EBSCO Information Serwis wypowiedziaÅ‚y siÄ™ przedstawicielki firmy, Panie Anna Abranmowska i Urszula Nowicka.

W żywej dyskusji, która wywiÄ…zaÅ‚a siÄ™ po wystÄ…pieniach PaÅ„ odniesiono siÄ™ do kwestii pomijania przepisów przejÅ›ciowych, monopolu na wiedzÄ™ informatycznÄ…, metodologicznych braków i baÅ‚aganu legislacyjnego – jak publikować to co uchwalono ale nie opublikowano.

Uczestnicy spotkania mieli możliwość zwiedzenia Muzeum Historii Polskich Å»ydów POLIN. DzieÅ„ zakoÅ„czyÅ‚ siÄ™ uroczystÄ… kolacja w Bibliotece WydziaÅ‚u Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

DzieÅ„ drugi ogniskowaÅ‚ wokóÅ‚ dyskusji na temat wspóÅ‚pracy bibliotek prawniczych. GÅ‚os zabraÅ‚a Barbara SzczepaÅ„ska ustosunkowujÄ…c siÄ™ do nowelizacji art. 27 prawa autorskiego z 20 listopada, która bezpoÅ›rednio wiąże siÄ™ z prawem europejskim. Zmiana odnosi siÄ™ w dużej mierze do instytucji naukowych. Poruszono również kwestie negocjowania umów licencyjnych, organizacji wspierajÄ…cych biblioteki w procesie negocjacji licencji, rozbieżnoÅ›ci w tÅ‚umaczeniach, zwrócono uwagÄ™ na fakt iż część umów jest dostÄ™pna on-line i sÄ… one dużo bardziej przyjazne niż te, które sÄ… oferowane przez dostawców. Podniesiono kwestiÄ™ e-lerningu, zakupu baz licencyjnych i praktyk rynkowych jakie towarzyszÄ… tego typu zakupom.

Marcin Włodarczyk z Wydawnictwa C.H. Beck zaprezentował nowości w SIP Legalis.

Konferencja zakończyła się zwiedzaniem Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy przy ul. Koszykowej.

                                                                                                                                               Marta Kunicka

Warszawa ...
 
 
Powered by Phoca Gallery