RSS

Drugie Spotkanie Kierowników Polskich Bibliotek Prawniczych

na mocie granicznym - Kopia miniSpotkaliśmy się 22 września w Bibliotece Collegium Polonicum w Słubicach. Już wieczorem odbyło się pierwsze spotkanie, które trwało do 22:30. Następnego dnia rano po przejściu na niemiecką stronę wyjechaliśmy do Berlina, gdzie w Staatsbibliothek odbyło się po oprowadzeniu nas po bibliotece długie spotkanie z niemieckimi bibliotekarzami (Robertem Zepfem i Ivo Voglem).

Rezultatem tych spotkań był list z Berlina, w którym informowano nas o dostępie do Wirtualnej Biblioteki Prawniczej (http://www.vifa-recht.de/).  Zbiory  specjalne  są dostępne pod adresem http://staatsbibliothek-berlin.de/deutsch/faecher/recht/.  Pan Vogel poinformował, że prawnicy, którzy pracują nad swoimi dysertacjami i habilitacjami po przedstawieniu poświadczenie katedry mogą w budynku przy Potsdamer Strasse Fachberich der HB 10 (Prawoznawstwo) otrzymać miejsce do pracy. Odpowiednie wnioski są do dostania w informacji czytelni w budynku przy Potsdamer Strasse lub u p. Vogla.

Po spotkaniu w Staatsbibliothek udaliśmy się na zwiedzanie Berlina, m.in. byliśmy w budynku Bundestagu. Przysłowiowa niemiecka dokładność zawiodła nas na dworcu kolejowym. Na tablicy ogłoszeniowej i na peronie była informacja, że stoi pociąg do Cottbus. Po wyjeździe okazało się, że pociąg podąża na północ. Szybka przesiedliśmy się i powrócili do stacji początkowej, na której zdążyliśmy jeszcze na pociąg do Frankfurtu.

Po powrocie do Słubic około 21:00 poszliśmy jeszcze do Biblioteki Collegium Polonicum, aby tam jeszcze porozmawiać na temat naszych problemów bibliotecznych i jak im zaradzić. Do hotelu udaliśmy się dopiero około północy.

24 września rano zwiedziliśmy bibliotekę Gospodyni Spotkania, a następnie przeszliśmy do Biblioteki Viadriny. Po obejrzeniu pomieszczeń bibliotecznych bibliotekarze z Viadriny zrobili jeszcze 2-godzinny pokaz niemieckich baz danych.

2004 r., ...
 
 
Powered by Phoca Gallery